Fotokryształ 3D wnętrza budynku

Grawerowanie 3D zdjęcia

Grawerowanie laserem 3D polega na tworzeniu laserem wewnątrz szklanej statuetki setek tysięcy mikroskopijnych pęknięć. W ten sposób skupiona z dokładnością do setnych części milimetra wiązka lasera precyzyjnie, punkt po punkcie „maluje” w szkle przestrzenny obraz.

Czym jest fotokryształ?

Fotokryształ to odmiana statuetki 3D, w której zamiast trójwymiarowego modelu został odzwierciedlony obraz ze zdjęcia. Jednakże, nawet w takim przypadku możliwe jest nadanie grawerunkowi 3D efektu głębi. Osiąga się to poprzez uformowanie w oparciu o przedstawiony na zdjęciu obiekt (lub postać) przestrzennej bryły, której szczegóły uzupełnia utworzona ze zdjęcia tekstura.

Fotokryształ 3D wnętrza katedry

W przypadku zaprezentowanego poniżej fotokryształu materiałem źródłowym było zdjęcie wnętrza Bazyliki archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Opierając się tylko na jednym ujęciu stworzona została przestrzenna makieta wnętrza katedry. Ambona, elementy ołtarza i ławy boczne zostały uwypuklone. Natomiast otwory okienne, krużganki i więźba sklepienia uzyskane zostały poprzez nałożenie tekstury. Całość tworzy bardzo interesujący efekt przestrzenny.