Jak wybrać zdjęcie do Fotokryształów

Jak wybrać zdjęcie do Fotokryształów?

1. Poszukajmy zdjęcia o jak najwyższej rozdzielczości.

Dobre zdjęcie to zdjęcie w wysokiej rozdzielczości i o niskim poziomie kompresji. Fotografia powinna być również ostra. Zdjęcie bez ostrości po przeniesieniu do kryształu będzie jeszcze mniej wyraźne. Należy również zwrócić uwagę na to, by najważniejsze elementy na zdjęciu (np. twarze) zajmowały jak największą powierzchnię. Nic nam nie da wysoka rozdzielczość, jeśli to, co chcemy wygrawerować będzie zbyt małe. W końcowym efekcie, po powiększeniu tego fragmentu do pożądanych rozmiarów może się okazać, że obraz jest mało wyraźny i nie nadaje się do wygrawerowania. Jakie właściwie powinny być wymiary zdjęcia? Wszystko zależy od rozmiaru w jakim ma zostać wygrawerowane. W krysztale obraz uwieczniany jest z rozdzielczością 500dpi. Po przeliczeniu wychodzi, że na każdy centymetr obrazu w krysztale w przybliżeniu przypada 200 pikseli. Oznacza to, że jeśli chcemy, aby zdjęcie w krysztale miało rozmiary 5 x 4 cm, minimalną rozdzielczością jest 1000×800 px. W praktyce, bez istotnej szkody dla jakości, dopuszcza się wartości o kilka- kilkanaście procent mniejsze.

ZŁE

Zdjęcie w zbyt niskiej rozdzielczości po przeskalowaniu robi się niewyraźne, przez co wygląda niekorzystnie.

DOBRE

Wysoka rozdzielczość zdjęcia zapewnia najlepsze efekty w każdym rozmiarze.

 

2. Rozdzielczość to nie wszystko – liczy się również światło.

Najlepszy efekt grawerowania laserem 3D uzyskuje się dla obiektów i postaci równomiernie oświetlonych miękkim światłem. Pomimo, że współczesne programy do obróbki grafiki pozwalają na daleko idące korekty warunków ekspozycji, to jednak nie wszystko można poprawić. Dotyczy to przede wszystkim zdjęć w znacznej mierze prześwietlonych bądź niedoświetlonych. Z tego względu należy unikać zdjęć z wysokim kontrastem światła (np. zdjęcia robione w pełnym słońcu). Oczywiście, możliwe jest ich ściemnienie lub rozjaśnienie, jednakże utraconych detali, które są niewidoczne w obszarze prześwietlonym lub niedoświetlonym nie można już odtworzyć – po wygrawerowaniu w szkle te fragmenty zdjęcia będą jedynie jednorodnymi plamami.

ZŁE

Zdjęcie jest zbyt kontrastowe – na spodniach nie widać żadnych szczegółów. Po wygrawerowaniu będzie tam jednorodna nieciekawa „łata”. Natomiast obszar twarzy jest prześwietlony. Na czole utworzyła się jasna plama, w obrębie której brakuje informacji o rzeczywistym wyglądzie skóry chłopca.

DOBRE

Postać jest równomiernie oświetlona. Mimo dużych obszarów ciemnych włosów i ubrań widać na nich szczegóły, co oznacza, że zdjęcie nie jest niedoświetlone. Tło jest co prawda prześwietlone, jednak jako nieistotne może zostać usunięte bez szkody dla końcowego efektu. Zdjęcie bardzo dobrze nadaje się do wygrawerowania w statuetce. Uważajmy na zdjęcia z telefonów komórkowych!

Uważajmy na zdjęcia z telefonów komórkowych!

Do zdjęć z telefonu komórkowego należy podchodzić bardzo ostrożnie. O ile współczesne modele telefonów pozwalają na uzyskanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, to jednak często nadal mają duże problemy z ostrością i odzwierciedleniem pełnej tonacji barw, zwłaszcza gdy są używane przy słabym oświetleniu. Nawet jeśli zdjęcie na wyświetlaczu urządzenia wygląda dobrze, lepiej upewnić się jak prezentuje się ono na ekranie monitora komputerowego. Pozorna poprawność zdjęcia może być wynikiem oglądania go na niewielkim ekraniku, gdy tymczasem artefakty lub szumy często dostrzegalne stają się dopiero w powiększeniu. Prosimy zatem upewnić się, że zdjęcie jest ostre, nie jest zniekształcone i w miarę możliwości pozbawione szumów.

ZŁE

Zbyt duża kompresja, mała rozdzielczość i wysoki poziom szumów dyskwalifikują takie zdjęcie.

DOBRE

Nie wszystkie telefony robią słabe zdjęcia – to jest bardzo dobre: detale są szczegółowe, wyraźne i ładnie oświetlone.

3. Zwróćmy uwagę na sposób wykadrowania zdjęcia.

Należy zwrócić uwagę na to, aby osoby, które mają zostać wygrawerowane nie były ucięte przez kadr. Wychodzący poza krawędź zdjęcia czubek głowy, fragment ucha bądź ręki może sprawić, że zdjęcie po wygrawerowaniu będzie wyglądało na ucięte bądź niedokończone. Nie zawsze musi to być jednak czynnik przesądzający o konieczności odrzucenia zdjęcia, gdyż ostateczny rezultat zależy również typu fotokryształu i sposobu w jaki zdjęcie zostanie w niego wkomponowane. Ważne jest jednak, aby kluczowe fragmenty zdjęcia (np. przedstawiające twarze) były umieszczone na nim w całości.

zdjecie w szkle

ZŁE

Niestety, pomimo, że zdjęcie jest poprawne technicznie, przycięta główka oraz łokcie sprawiają, że zdjęcie nie będzie wyglądać atrakcyjnie po jego wygrawerowaniu w krysztale. Postacie są umieszczone centralnie na środku zdjęcia.

zdjęcie w szkle

DOBRE

Bez żadnych przeszkód będzie można wykonać grawerunek tego zdjęcia w krysztale.

4. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Nie ma żadnych przeszkód, aby grawerowaniu w szkle poddać zdjęcie czarno-białe. Również zdjęcia, które są wywołane na papierze fotograficznym mogą zostać uwiecznione wewnątrz statuetki. Wystarczy je zeskanować zwykłym domowym skanerem pamiętając jednak o ustawieniu jak najwyższej rozdzielczości skanowania (rzeczywistej, a nie ekstrapolowanej). Ponadto, istnieje możliwość grawerowania laserem w szkle również rysunków oraz kolaży zdjęć.

W przypadku wątpliwości zawsze można skierować zapytanie do nas pisząc na maila: [email protected]. Z chęcią odpowiemy i doradzimy w wyborze zdjęcia.